REİS BEY

REİS BEY

Eser: Necip Fazıl Kısakürek

Yönetmen: Mesut Uçakan

Oyuncular: Haluk Kurdoğlu,  Sümer Tilmaç ,  Bülent Polat ,  Nihat Nikerel , Ümit Acar , Murat Soydan

Yapım Yılı: 1988

Ödüller: 1988 İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü – 1988 T.C. Kültür Bakanlığı Başarı Ödülü – T.C. Yazarlar Birliği En iyi Film

Reis Bey görevinde hiç taviz vermeyen kanunlara son derece bağlı ve kararlarında acımasız bir hakimdir. Sanıkların suçlu olduğuna kanaat getirirse onları idam sehpasına göndermekten çekinmeyen Reis Bey’in hayatı bir katil zanlısıyla ilgili dava sonucu değişir.

Tüm deliller mahkemeye gelen zanlının suçlu olduğunu göstermektedir ve Reis Bey onu da idam ettirecektir. Sanık her ne kadar suçsuz olduğunu iddia etse de ‘Merhamet’ diye yalvarsa da Reis Bey kararını verir ve adam idam edilir. Daha sonra sanığın suçsuz olduğu anlaşılır.
Görevi bırakan Reis Bey artık hayatını merhamet duygusunun yaygınlaşmasına adamıştır. Belalı insanların bulunduğu bir kahvede insanlara merhameti anlatır. Herkes Reis Bey’e büyük saygı göstermektedir. Bir gün bir polis baskını sırasında orada bulunanlardan biri yanındaki uyuşturucuyu hakimin cebine saklar ve hakim yakalanır. Reis Bey yıllarca hakim koltuğunda oturduğu mahkemede bir iftira sonucu artık bir sanık olarak yer alacaktır.